Ügyfelek első kérdése: milyen nm-áron építünk házat? Ez az a kérdés, amire csak igényfelmérés után szabad árat mondani. Ha nem így teszünk, akkor vagy az ügyfelet, vagy magunkat verjük át. Miért? Mert az ár a műszaki tartalomtól függ!
Az ügyfél megnyerésénél sokan szeretnek nm-árakkal kedvet csinálni egy szerződéskötéshez. „Mi megcsináljuk 150.000 Ft/nm-áron” – mondja az ügyfélnek a másik cég. Ilyenkor én mindig azt mondom: számolja ki ügyfelünk, mi mennyibe kerül piaci áron, és nézze meg, mennyiből jönne ki a háza. Ehhez azért illik némi nyereséget is számolni, hiszen cégről, üzleti vállalkozásról van szó. Miből vásároljon (gépek, autó, üzemanyag stb.), fejlesszen a cég, ha nincs nyeresége.
De most nem ide akartam kijutni, a nm-árra koncentráljunk, melyhez egy cikk adott választ.
„Árvíz - Készházak önköltségi áron” – így a cikk címe, majd a sajtóhír:
„A katasztrófa sújtotta területeken megsemmisült házak helyére önköltségen építenek újakat azok a cégek, amelyek az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) könnyűszerkezet-építő szakmai tagozatába tömörültek- közölte a tagozat elnöke az MTI-vel.
Kárpáti József elmondta, hogy a magukat készházépítőknek hívó, és MAKÉSZ-védjeggyel rendelkező cégek a felajánlásukat a hétvégi közgyűlésükön tették. Az egyik tagcég, a nyíregyházi K-Corp Kft. egy szerkezetkész házat ajánlott fel egy bajba jutott edelényi családnak (saját véleményem: több mint nemes és korrekt gesztus a mai gazdasági helyzetben, hiszen a válságban az építőipar a legjobban sújtotta ágazat!!!!) Az önköltséges házépítés azt jelenti, hogy négyzetméterenként bruttó 160-180 ezer forintért tudnak családi házakat építeni - mondta az MTI kérdésére Kárpáti József.”
Konklúzió: ha önköltségen, alapfelszereltséggel 160-180 ezer ft/nm, akkor hivatalosan és korrekt műszaki tartalommal 200 ezer Ft/nm alatt nem lehet családi házat építeni.